
Skontaktuj się z nami i zobacz jak proste może być prowadzenie firmy!
MPP to skrót od mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment). Ma on na celu zmniejszenie ryzyka oszustw podatkowych VAT oraz poprawienie bieżącej płynności finansowej przedsiębiorców.
Przy sprzedaży towarów lub usług o wartości powyżej 15 000 zł brutto, nabywca dokonuje płatności w dwóch transzach: część kwoty netto na zwykły rachunek bankowy sprzedawcy, a pozostałą część na rachunek VAT. W praktyce wykonuje się jeden przelew, z zaznaczonym parametrem „MPP” w systemie bankowym.
Rachunek VAT to „subkonto” tworzone automatycznie przez bank, przy zakładaniu konta firmowego. Z rachunku VAT można opłacać składki ZUS, podatek dochodowy, cło, akcyzę, odsetki za zwłokę oraz inne zobowiązania publiczno-prawne. Można również opłacać inne przelewy MPP za zakupy firmy.
Płatność w MPP jest dzielona na dwie kwoty. Pierwsza stanowi kwotę netto z faktury. Druga zawiera kwotę podatku VAT. To właśnie ona trafia na subkonto.
Obowiązkowo pod MPP podlegają płatności za faktury powyżej 15 tys. zł brutto. Jednak muszą one zawierać towary lub usługi „wrażliwe”. Znajdziesz je w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług – https://pliki.biznes.gov.pl/20210810/pliki/Co_to_jest_mechanizm_podzielonej_platnosci_(MPP)_i_jak_go_stosowac/zalacznik-nr-15-ustawy-o-vat.pdf
Ponadto, organy podatkowe mogą nałożyć obowiązek stosowania MPP na inne towary lub usługi, jeśli stwierdzą, że istnieje wysokie ryzyko wystąpienia oszustw podatkowych w ich przypadku.
Warto zaznaczyć, że mechanizm podzielonej płatności nie dotyczy transakcji, które podlegają zwolnieniu z VAT Są to np. niektóre usługi medyczne, usługi szkoleniowe czy dzierżawy nieruchomości.
Ważne jest również, że MPP nie dotyczy transkacji, w których co najmniej jedna strona jest podmiotem zagranicznym, który nie jest zarejestrowany do VAT w Polsce.
Mechanizm podzielonej płatności VAT stosuje się w Polsce od 1 listopada 2019 roku. Więcej informacji o MPP znajdziesz na stronie https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/mechanizm-podzielonej-platnosci-mpp/
Masz pytania do powyższego artykułu? Zadaj je swojemu księgowemu. Czekamy!