
Skontaktuj się z nami i zobacz jak proste może być prowadzenie firmy!
Praktyka zatrudniania nowych pracowników lub proponowania obecnym pracownikom umów B2B staje się coraz bardziej popularna w gospodarce. Pracownicy, przyszli przedsiębiorcy, zastanawiają się w takich sytuacjach czy jest to dla nich na pewno opłacalne. W Biurze Rachunkowym Wojciech Kaczmarczyk mamy jedyną właściwą odpowiedź – to zależy. Od czego? Wyjaśniamy poniżej.
B2B to nic innego jak współpraca biznesu z innym biznesem (z ang. business to bussines). Po polsku – samozatrudnienie. Inaczej mówiąc stronami transakcji gospodarczej są równoprawne podmioty gospodarcze. Inaczej niż w przypadku umowy o pracę, której stronami są przedsiębiorstwo oraz osoba fizyczna.
Największym obciążeniem publiczno-prawnym zarówno umów o pracę jak i działalności gospodarczych są w Polsce składki ZUS. To czy zawarcie umowy B2B będzie się nam opłacać zależy od tego z kim ją zawieramy. Jeśli podejmujemy nową pracę w formie B2B, z podmiotem, z którym nic wcześniej nas nie łączyło, możemy skorzystać ze wszystkich możliwych form opłacania preferencyjnych składek ZUS. Jeśli zamieniamy u naszego dotychczasowego pracodawcy umowę o pracę na umowę B2B, będziemy musieli płacić składki ZUS w pełnej wysokości od pierwszego dnia prowadzenia działalności.
Jest to o tyle istotne, że ze zwolnień w składach ZUS można skorzystać tylko na początku działalności. Jeśli dotychczasowy pracodawca zakończy z nami po jakimś czasie kontrakt B2B, nie będziemy mogli rozpocząć samodzielnego biznesu korzystając z ulg w ZUSie. Trzeba będzie od razu ponosić ich pełny ciężar.
Oczywiście nie znaczy to, że umowa o pracę zawsze jest lepsza od B2B. W Polsce tysiące osób każdego dnia wykonują kontrakty B2B i są z tego bardzo zadowolone. Przy zawieraniu takiego kontraktu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to jaki zawód wykonujemy. Każda umowa o pracę jest opodatkowana skalą podatkową PIT 12%/32%. Podczas gdy wiele zawodów może korzystać, np. z niższych stawek podatku PIT w formie ryczałtu ewidencjonowanego. O dostępnych formach opodatkowania PIT piszemy tutaj.
Drugą kwestią jest odpowiedzialność. Tutaj wszystko zależy od tego co się robi i jak jest skonstruowany kontrakt. Jako pracownicy etatowi, poza celowymi działaniami na szkodę pracodawcy, raczej nie odpowiadamy majątkiem za nieumyślne pomyłki. Zakładając firmę bierzemy zazwyczaj pełną odpowiedzialność za świadczone usługi. W takich sytuacjach przyda się też ubezpieczenie zawodowe OC.
Zazwyczaj stałe kontrakty B2B przewidują w swoich zapisach coś na kształt urlopu. Krótko mówiąc nasz kontrahent zapłaci nam za pewien czas, w którym nie będziemy świadczyć usług (kiedy będziemy na urlopie). Inaczej może być chociażby ze świadczeniami z ZUS. Na etacie opłacamy składki od wynagrodzenia brutto. Z kolei na B2B wynagrodzenie, szczególnie przy obniżonych składkach ZUS ma niewiele wspólnego z podstawą do wyliczenia zasiłków i innych świadczeń. Warto mieć to na uwadze.
Tak jak powiedzieliśmy na początku, to jaka forma współpracy opłaca się bardziej zależy od bardzo wielu indywidualnych czynników w danej sytuacji. Przede wszystkim radzimy nie wierzyć we wszystkie opowieści znajomych i internetowych guru. Nikt nie jest w stanie dobrze doradzić jeśli nie zapoznał się w pełni z konkretną sytuacją.
Masz pytania do powyższego artykułu? Zadaj je swojemu przyszłemu księgowemu. Czekamy!